Audycje Radia Rzeszów poświęcone Uluczowi

Audycje radiowe publikujemy za zgodą i dzięki uprzejmości Polskiego Radia Rzeszów.

logoradia

 

 

 

 

 

18 sierpnia 2010 – „Ulucz wielokulturowa wieś na Podkarpaciu” – autor audycji: Iwona Piętak

Na Podkarpaciu jest wiele miejsc, które świadczą o pięknej wielokulturowej historii tych ziem. Niedaleko Sanoka leży Ulucz. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości w dokumentach pojawiają się w 1373 roku. We wsi przez wiele stuleci mieszkali Rusini, Polacy i Żydzi, a także Niemcy. W XX wieku Ulucz podzielił tragiczne losy wielu miejscowości pogranicza, których mieszkańcy pochodzenia ukraińskiego zostali wysiedleni. Od 1990 roku we wsi odbywają się coroczne zjazdy dawnych mieszkańców wywiezionych pod II wojnie światowej. W 2010 roku spotkanie miało szczególną wymowę, bo przypadło w 500-lecie istnienia miejscowej cerkwi wzniesionej na wzgórzu Dębnik – po ukraiński „Dubnyk”. Do Ulucza – wielokulturowej wsi na Podkarpaciu zaprasza Iwona Piętak.

 

 

21 czerwca 2013 – „Zjazd Uluczan” – autor audycji: Olga Hałabud

Tu nabieramy energii na cały rok, mówią byli mieszkańcy wsi Ulucz w gminie Dydnia. Wieś spłonęła w wyniku powojennych walk Wojska Polskiego z oddziałami UPA, a ukraińska ludność została wysiedlona. Powracają co roku na ojcowiznę by się pomodlić w ocalałej zabytkowej cerkwi grecko-katolickiej na wzgórzu Dębnik. W tym roku zjazd Uluczan odbył sie po raz 24 Do roku 1941 w Uluczu, wielokulturowej wsi tętniło życie. Razem żyli w niej Polacy i Ukraińcy, prawosławni i grekokatolicy. Dzisiaj Ulucz to kilkanaście powojennych domów, popegerowskie czworaki, zdewastowane budynki PGR, nieczynna szkoła i niedawno uruchomiona żwirownia.

 

 

8-9 maja 2010- „ 500-lecie cerkwii w Uluczu. Wywiad z Marianną Jara- autor audycji: Iwona Piętak.

 

 

27 marca 2014 – „ Miłośnicy Ulucza mają swoją stronę internetową „ –  autorki audycji: Olga Hałabud i Iwona Piętak

Dawni mieszkańcy Ulucza wracają do tej miejscowości nie tylko we wspomnnieniach. Próbują również zbierać wszelkie informacje na temat tej wielokulturowej wsi położonej niedaleko Sanoka. Pierwsze wzmianki o Uluczu pojawiają się w dokumentach w 1373 roku. Ireneusz Jawornicki stworzył niedawno stronę internetową poświęconą Uluczowi i liczy, że stanie się ona miejscem, do którego będą zaglądać miłośnicy Ulucza.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.